O maratonistă care va participa la maratonul olimpic de la Rio a alergat o cursă de 4 kilometri. A câștigat-o și, drept premiu, a primit zeci de litri de bere! Mai exact, greutatea ei, 45 de kilograme.

bere-greutate-maratonistaKayoko Fukushi este o atletă foarte bună din Japonia. Are un record personal la maraton de 2.22.17, are medalie de bronz la Mondialele de maraton, are numeroase titluri de campioană națională a Japoniei, la fond, și, pe plan mondial, este atleta cu cele mai multe ”10.000 de metri” alergate în sub 34 de minute, 44 de curse. Sportiva se antrenează în Boulder, SUA, și a alergat, ca antrenament, o cursă de 4 kilometri organizată de un producător de bere local (Avery Brewing Co.). Fukushi a câștigat cursa în 13 minute și 34 de secunde primind ca premiu greutatea ei în bere. 🙂 ”A fost distractiv. Voi împărți berea cu prietenii și cu agentul meu”, a spus pentru runnersworld.com maratonista, adăugând ca nu va bea nimic până după Jocurile Olimpice. (foto: runnersworld.com)