O zi la CM Doha fără români în competiție, o zi cu un program mai scurt, de duminică, în care jamaicana Fraser-Pryce a câștigat cursa de 100 de metri a fetelor, iar echipa de mixt a SUA a terminat pe primul loc la 4x400m.

Așa cum poate era de așteptat, după ce a dominat cu ușurință semifinalele, Shelly-Ann Fraser-Pryce a câștigat și finala de 100 de metri, cu un timp extraordinar, 10:71, la o sutime de secundă de cel mai bun timp al ei și una dintre cele mai bune performanțe din toate timpurile pe această distanță. Pe doi a sosit, cu record național, britanica Dina Asher-Smith (10:83), iar pe poziția a treia, Marie-Josee Ta Lou (10:90). O probă nouă, o încercare a IAAF de a ”scurtcircuita” competițiile de atletism, cursa de ștafetă de 4×400 m mixt, 2 băieți și 2 fete, și-a cunoscut primii campioni în ziua a 3-a a evenimentului de la Doha. Au câștigat americanii, cu un nou record mondial, 3.09:34. Au fost urmați de sportivii din Jamaica (3.11:78) și de echipa din Bahrain (3.11:82).