Mădălina Florea a terminat pe primul loc Oderzo Citta Archeologica (17:48), cursă de șosea pe distanța de 5.470 metri. Atleta din Sighișoara a fost premiată de Gabriela Szabo, invitata de onoare a organizatorilor. La șapte zile de la maratonul de la Dusseldorf, unde a făcut PB (2.13.00), Marius Ionescu a reușit să se claseze pe poziția a noua (29:38).

Mădălina Florea a câștigat cursa de 5.470 de metri, terminând în fața a doua sportive din Italia, Rosaria Console (17:50) și Valentina Constanza (17:56). Campioana națională la 10.000 de metri a fost premiată de fosta campioană olimpică Gabriela Szabo, care a fost ambasadorul Oderzo Citta Archeologica. La băieți, cursa de 9.8 kilometri a fost foarte animată, pe lângă Marius Ionescu, venit să fugă la o săptămână de la maratonul de la Dusseldorf, luând parte și campionul european de maraton, Daniele Meucci, și reprezentantul Basarabiei la maratonul olimpic Roman Prodius. Pe primele două locuri au sosit favoriții, Daniele Meucci (28:40) și Stefano La Rosa (28:46), moldoveanul Prodius sosind pe poziția a patra (29:03). ”Mulțumit de ce mi-a rămas în «rezervor» la o șapte zile după maraton”, a spus Piciu care a trecut linia de finiș după 29 de minute și 38 de secunde. (foto: Marius Ionescu, Mădălina Florea, Mădălin Badea & Oderzo Citta Archeologica)