Eugen Șorop și Mihaela Botezan s-au clasat pe locurile trei la Maratonul Cluj, fiind primii români din concurs. La proba de semimaraton, Mădălina Florea a terminat pe prima poziție, iar Sorin Mîneran, pe trei.

Eugen Șorop este la prima competiție din acest an, terminând maratonul de la Cluj pe ultima treaptă a podiumului. El a fost primul român din concurs, urmat de Ioan Moisa (2.38.31) și Constantin Mîneran (2.42.16). Atletul de la Pandurii Târgu Jiu a alergat cei 42 de kilometri și 195 de metri în 2 ore, 36 de minute și 10 secunde, venind în urma lui Henry Kemboi (2.24.22) și a lui Tamas Nagy (2.24.27). ”A fost binișor. La kilometrul 38, și la 39, s-a simțit mai greu. De acum încolo ne axăm pe alergarea montană”, ne-a spus Șorop. De remarcat că, Ioan Moisa, al doilea român, are 47 de ani, recordul său pe maraton fiind de 2.19.32, făcut la o cursă la Belgrad în 1994! La fete, prima româncă, pe locul trei la general, a fost Mihaela Botezan (39 de ani), atleta care deține recordul României la 10.000 de metri, 31.11.24 (Atena, 2004). Cu 2.58.37, Botezan a sosit după Marija Vrajici (2.53.56) și Agnes Kiss (2.58.04). (foto: maraton-cluj.ro)

Povestea lui Eugen Șorop, atlet din același loc ca și Constantina Diță, din Turburea, aici!

Mădălina Florea, pe primul loc la semimaraton

După ce a terminat acum o săptămână pe locul 2 Bucharest 10k&Family Run, Mădălina Florea a urcat pe prima treaptă a podiumului la semimaratonul de la Cluj, după o fugă de 75 de minute. Sportiva din Sighișoara a fost urmată de Agnes Chebet (75.26) și de Hellen Kimutai (77.53). În clasamentul româncelor, pe doi a sosit Ingrid Mutter (1.20.54). La băieți, primii trei români au sosit în urma kenyenilor David Metto (65.02) și a lui Samson Kagia (67.50). Campionul național de maraton, Sorin Mîneran, cu 70.09, a fost urmat de Alex Staicu (71.22) și de George Surlea (71.30).

La Iași, Cătălin Atănăsoaei, pe primul loc

Prima ediție a I.AȘI în Trail, prima cursă de trail running din Moldova extracarpatică, a fost câștigată, proba de semimaraton, competiția având și un cros, de Cătălin Atănăsoaei (1.31.14) și de Olguța Aparaschivei (1.51.54). Semimaratonul a avut o diferență de nivel pozitivă de aproximativ 570 de metri.