Elena Panțuroiu

Andreea Panțuroiu, pe locul 5, Carmen Toma, pe 12

Elena Andreea Panțuroiu a terminat finala de triplusalt a Campionatului Mondial de Atletism în Sală pe locul 5, cealaltă româncă, Carmen Toma, oprindu-se pe poziția a 12. Câștigătoarea Cupei de Cristal, grecoaica Paraskevi Papchristou, a luat ”bronz”.

Andreea Panțuroiu și Carmen Toma, campioana (13.96m) și vice-campioana națională (13.65m) la triplusalt, au fost reprezentantele noastre în finala de la Campionatul Mondial de Atletism în Sală, România și SUA fiind singurele țări care au avut două atlete în ultimul act. Andreea Panțuroiu, cu o cea mai bună săritură a sezonului de 14 metri și 15 centimetri (barem pentru Jocurile Olimpice de la Rio), avea a șaptea performanță printre finaliste, Carmen Toma intrând în concurs cu un cel mai bun rezultat al sezonului de 13 metri și 94 de centimetri. Panțuroiu, vice-campioană europeană de tineret în 2015, a intrat în finala de 8, Toma, cu cea mai bună săritură de 13 metri și 31 de centimetri, oprindu-se pe poziția a 12-a. În finală, Panțuroiu, cu 14 metri și 11 centimetri, a terminat concursul pe poziția a cincea. Câștigătoarea Cupei de Cristal, trofeu acordat în România la Campionatele Naționale de Atletism în Sală, grecoaica Paraskevi Papchristou (14.21m), a terminat pe treapta a treia a podiumului după o săritură de 14.15m. Locul 1: Yulimar Rojas (14.41m), locul 2: Kristin Gierisch (14.30m).

Alte rezultate, CM Portland

Pentatlon: Brianne Theisen (4881 puncte), Anastasiya Mokhnyuk (4847 puncte) și Alina Fodorova (4770 puncte).