Cu nouă reprezentanți la Campionatul Mondial de Alergare Montană Lungă Distanță, eveniment care a avut loc la Karpacz, Polonia, România a reușit cel mai bun loc la fete prin Denisa Dragomir (poziția a 4-a, 3.12.12),  iar la băieți prin Ionuț Zincă (poziția a 7-a, 02.46.07).

Cursa a început tare, așa cum toți se așteptau, la kilometrul 17, în top 10 intrând 3 românce, Denisa Dragomir pe poziția a 4-a (1.33.50, la 1 minut și 5 secunde de prima fată), Ingrid Mutter pe 9 (1.38.06) și Andreea Pîșcu pe 10 (1.38.07). La băieți, Ionuț Zincă era singurul tricolor în primii 10, trecând în 1.21.19, la 3 minute de primul loc. Szabolcs Gyorgy era și el aproape, pe 14, cu un timp de 1.21.41.

Ambii sportivi au mai câștigat locuri până la final, Ionuț Zincă terminând pe poziția a 7-a, după 2.46.07, iar Szabolcs Gyorgy, pe 12, după 2.48.17.  Ceilalți 3 români din echipă au terminat cursa în ordinea Bogdan Damian (locul 25, 2.55.35), Viorel Pălici (locul 32, 02.57.59) și Andrei Preda (locul 39, 03.03.12).

Denisa Dragomir și-a păstrat locul, a terminat pe poziția a 4-a, după 3.12.12, foarte aproape de podium. Celelalte fete din lot au sosit la finiș în ordinea Andreea Pîșcu (locul 11, 03.22.33), Ingrid Mutter (locul 16, 03.25.19) și Iulia Găinariu (locul 26, 03.32.50).

• Rampazzo Silvia, 03.10.33

La echipe, fetele au luat medalie de bronz, iar băieții au terminat pe poziția a 4-a.

Hayden Hawks, primul la Lavaredo Ultra Trail. Andrei Țale, primul românAndrei Țale, unul din cei trei reprezentanți ai României la Campionatul Mondial de Ultra Trail, a terminat primul dintre românii participanți la Lavaredo Ultra Trail, pe locul 25, după 14 ore, 53 de minute și 12 secunde. În clasamentul ”tricolorilor” au urmat Alex Petruț (17.00.03) și Ștefan Dan (17.05.07). Prima fată a fost Adriana Ploșniță, a trecut linia de finiș în 18.51.09. Radu Milea și Robert Hajnal au fost nevoiți să abandoneze.

• Hayden Hawks, 12.16.20
  • Pau Capell, 12.20.22
  • Tim Tollefson, 12.44.44

• Kelly Wolf, 14.37.00
  • Miao Yao, 14.52.04
  • Kathrin Gotz, 15.03.04

La cea de-a doua cursă a evenimentului, Cortina Trail, podiumul românesc a fost alcătuit din Octavian Ivanov (5.12.12, locul 16 general), Florin Totalcă (6.00.15, locul 52 general) și Petre Dumitru (6.05.50, locul 60 general), prima fată sosind Carmen Albișteanu (6.37.20, locul 21 general). La băieți, cursa a fost câștigată de Zach Miller (4.20.24), iar la fete de Hillary Allen (5.19.20). Cortina SkyRace, cea mai scurtă cursă a evenimentului, i-a adus în prim plan pe Nicolae Bălan, cu 1.40.58, și pe Mihaela Scânteie (2.38.30, locul 29 general). Nicolae Bălan a câștigat și la general cursa! (foto: Lavaredo Ultra Trail)Jim Walmsley, câștigător la Western States 100

Americanul Jim Walmsley a devenit noul deținător al recordului cursei la Western States Endurance Run, una dintre cele mai celebre curse de 100 de mile din SUA și din lume, terminând cei aproximativ 161 de kilometri în 14 ore, 30 de minute și 4 secunde, cu 16 min mai bine decât Timothee Olson, fostul deținător al recordului din 2012. Pe locul doi a sosit triplul câștigător al UTMB, francezul François d’Haene (15.54.53), iar pe 3, Mark Hammond (16.08.58). Top 3 feminin a fost format din Courtney Dauwalter (17.27.02), Kaytlyn Gerbin (18.40.20) și Lucy Bartholomew (18.59.45). Western States 100 a fost organizată pentru prima dată în 1977 și se desfășoară în munții Sierra Nevada, având o diferență de nivel pozitivă de 5.500 de metri și una negativă de 7.000 de metri. Face parte din Ultrarunning Grand Slam, alături de Old Dominion 100, Vermont 100 Mile, Wasatch Front 100 Mile și Leadville Trail 100. (foto: Jim Walmsley Facebook)