Daniel Lupulescu a fost primul român la Maratonul Cluj-Napoca, eveniment aflat la ediția a 8-a. La fete, a câștigat unguroaica Szabo Tunde.

Claudiu Gorgan 24hChiar dacă nu s-a antrenat foarte bine, din cauza unor probleme personale, Daniel Lupulescu a reușit să termine maratonul Cluj-Napoca în 2 ore, 34 de minute și 40 de secunde, fiind singurul român de pe podiumul competiției disputate la poalele Feleacului. Primul a trecut linia de finiș kenyanul Hosea Kiplagat, în 2 ore, 31 de minute și 34 de secunde, iar al treilea a fost ucraineanul Popov Serhii, care a oprit cronometrul la 2 ore, 35 minute și 42 de secunde. Lupulescu este la al treilea podium la maratonul de la Cluj-Napoca, după un loc 3 în 2015 și un loc doi în 2017. Claudiau Gorgan, care acum aproape 1 lună reușea baremul de calificare la Europeanul de 24 de ore (177,810 km), a terminat după 2 ore, 50 de minute și 55 de secunde (locul 6).

Despre cursa de 24 de ore a lui Claudiu Grogan, aici.

La fete, doar câștigătoarea Szabo Tunde a reușit să coboare sub 3 ore, 2.51.49, primele două românce din clasament fiind Nicoleta Ciortan, 3.02.22, și Maria Magdalena Veliscu, 3.04.23. De menționat că Veliscu a mai alergat un maraton acum aproximativ o lună, la Utrecht, pe o vreme urâtă, cursă pe care a terminat-o în 3.01.31. (foto: Andra Panduru & Maraton Cluj-Napoca)

Vezi detalii despre cursa de la Utrecht, acolo unde a alergat, ”iepure”, și Marius Ionescu, aici.Rezultate complete, aici.