Cristian Moșoiu, mai bun decât maratoniștii selectați de FRA pentru CM 50k

Campionatul Mondial de 50 de kilometri de la Brașov a scos la iveală, din nou, maniera deficitară prin care Federația Română de Atletism alege să facă loturile. La băieți, alergătorul montan Cristian Moșoiu a avut un timp mai bun decât maratoniștii selectați de forul național.

Federația Română de Atletism este forul care ar trebui, cel puțin teoretic, să se ocupe de performanță și de performeri și să trimită la competițiile internaționale cei mai buni sportivi de care dispune. La Campionatul Mondial de 50 de kilometri, cel mai bun român pe această distanță nu a fost unul dintre ei, Cristian Moșoiu alergând în cursa Open. Și așa, unul dintre cei mai buni alergători montani de la noi, a reușit să termine cei 50 de km în 3 ore, 6 minute și 43 de secunde, un pace de 3.44 pe mie. Din lotul României, singurul care a reușit să scadă sub 3 ore și 10 minute a fost Andrei Crainic, cu 3.07.28, timp care i-a adus un loc 32 la această competiție. Podiumul la masculin a fost ocupat de Iraitz Arrospide (2.47.42), Lungile Gongqa (2.48.26) și Daniel Nash (2.49.01). La fete, cea mai bună maratonistă pe care o are România în acest moment, Paula Todoran, a fost prima ”tricoloră” la Campionatul Mondial, terminând pe locul 16, cu un timp de 3 ore, 28 de minute și 8 secunde (pace mediu de 4.09 pe mie), care ar putea deveni record național pe această distanță. La fete, englezoaicele au făcut legea, clasându-se pe primele două locuri, în ordinea Alyson Dixon (3.07.20), Helen Davies (3.09.16). Pe trei, a sosit Alicia Perez (3.15.09).