Viorel Pălici, care a fost și port-drapelul României la defilarea de la festivitatea de deschidere a Campionatului Mondial de Schi Alpinism, a fost cel mai bine clasat român al probei de sprint, prima cursă de la Verbier, Elveția.

Campionatul Mondial de Schi Alpinism a început astăzi cu proba de sprint, o cursă scurtă, dar intensă ce a măsurat 1,1 kilometri, cu 90 de metri diferență pozitivă de nivel (și tot atâta negativă) și cu o trecere pe picioare de aproximativ 30 de metri. Toți concurenții români au fost la start, cel mai bine clasat fiind Viorel Pălici, un sportiv care vara practică cu succes alergarea montană, la Azuga Trail Race terminând pe locul doi. Pălici, care a fost și port-drapelul României la festivitatea de deschidere, a terminat pe poziția 36, în 5 minute și 2 secunde. Au urmat Silviu Manea (loc 42, 5.08), Ionuț Gălițeanu (loc 45, 5.16), Ionel Suciu (loc 57, 6.21). La juniori, Vlad Dobre s-a clasat pe locul 17 (4.36), iar Cătălin Clinciu  – pe 22 (5.28).