Patru băieți și o fată au fost prezenți la etapa a doua de cupă mondială la orientare pe schiuri, competiție ce a avut loc în Germania. Cel mai bun loc, 27, a fost ocupat de Andra Anghel, la proba de Lungă Distanță.

Înaintea Campionatelor Naționale de Orientare-Schi, competiție care se va desfășura în două locații: Vatra Dornei (5-7 februarie), probele de Sprint, Medie Distanță și Sprint Ștafetă Mixtă; și Gărâna (13-14 februarie), probele de Lungă Distanță și Ștafetă, și înaintea Campionatelor Europene de O-Schi, ce vor avea loc în Austria, între 29 februarie și 5 martie, 5 orientariști români, Andra Anghel, Mihai Țânțar, Zoltan Szep, Alexandru Blejdea și Vaszi Benedek, au fost prezenți la o etapă de cupă mondială ce s-a desfășurat în Germania, la Oberwiesenthal (a avut loc în același timp cu Campionatul Mondial O-Schi Master). ”În sfârșit am avut concurs. A fost greu, dar în același timp a fost o experiență bună. În țară nu prea a fost zăpadă, sper ca totul să fie bine în continuare și să repetăm la Europene performanța de la Mondiale, de anul trecut, când ștafeta s-a clasat pe locul 9 în lume”, ne-a spus Zozo, sportivul de la VSK Miercurea Ciuc. (poze: Facebook, Zoltan Szep)

Rezumat proba de Lungă Distanță, fete

Rezultate români, etapa a II-a Cupa Mondială O-Schi

Lungă Distanță

Zoltan Szep, locul 38, 1.35:48 (14,9 km, 700m diferență pozitivă de nivel, 20 de posturi)
Alexandru Blejdea, locul 42, 1.40:58
Vaszi Benedek, locul 44, 1.42:33
Mihai Țânțar, locul 45, 1.43:16

Andra Anghel, locul 27, 1:40:28 (10,6km, 510m diferență pozitivă de nivel, 15 posturi)

Medie Distanță

Mihai Țânțar, locul 40, 47:06 (7,4 km, 310m diferență pozitivă de nivel, 14 de posturi)
Zoltan Szep, locul 47, 50:33
Vaszi Benedek, locul 48, 51:29
Alexandru Blejdea, locul 50, 56:25

Andra Anghel, locul 30, 48:18 (6,5km, 250m diferență pozitivă de nivel, 13 posturi)