Următorii cinci sportivi sunt cei cinci alergători aleși de noi pentru finala Romanian Running Awards, premiile 4run.ro energizate de GoldNutrition. Maratonistul Marius Ionescu, câștigătorul din 2015, Nicolae Soare (maraton), sprinterul Ionuț Andrei Neagoe, participant la Europene, Viorel Pălici (alergare montană) și Robert Hajnal (ultramaraton). Cu greu am renunțat la Gyorgy Szabolcs (alergare montană), Alexandru Corneschi (fond) și Ionuț Zincă (orientare). Veți avea însă posibilitatea să votați pe oricine, nu numai pe finaliștii pe care i-am ales noi, după 5 decembrie!

Marius Ionescu

SB: maraton – 2.13.00, Semi – 65.21

Locul 37, Jocurile Olimpice Rio, 2.17.27

Locul 2, Maraton Dusseldorf, 2.13.00

Locul 25, Campionatul European Semimaraton, 65.21

Locul 1, van Alphen 20k, 61.10

Locul 5, Semimaraton Birmingham, 68.00

Nicolae Soare

SB: Maraton – 2.18.52, Semi – 66.18

Locul 127, Jocurile Olimpice Rio, 2.31.53

Locul 33, Maraton Hamburg, 2.18:52

Locul 48, Campionatul Mondial Semimaraton, 66.18

Locul 1, CN Semimaraton, 66.25

Ionuț Andrei Neagoe

SB: 60m – 6:74, 100m – 10:48, 200m – 20:92

Serii (200m), Campionatul European, 21:18

Locul 1 (200m), Campionatul Național, 21:16

Locul 1 (200m), Internaționalele României, 21:07

Locul 2 (100m), Internaționalele României, 10:55

Locul 2 (100m), Campionatul Național, 10:48

Locul 2 (60m), Campionatul Național, 6:74

Locul 4 (200m), Campionatul Balcanic, 21:36

Viorel Pălici

Locul 13, Campionatul Mondial de Alergare Montană, Lungă Distanță

Locul 2, Campionatul Național de Alergare Montană

Locul 1, Ciucaș X3, maraton

Locul 1, Brașov Marathon (semimaraton)

Locul 1, Ecomarathon

Locul 1, Maraton Apuseni

Locul 1, Cîndrel în Alergare

Locul 1, 2×2 Race

Locul 1, Semimaraton Curtea Domnească Piatra Neamț

Robert Hajnal

Locul 1, Maraton 7500, Elite (record cursă), cu Daniel Stroescu

Locul 1, Transylvania 100k

Locul 1, Ciucaș X3, ultramaraton

Locul 1, UltraBug, 100k (42k, 50k, 8k)

Locul 1, Hercules Maraton

Locul 1, Via-Maria-Theresia

Locul 2, Retezat SkyRace

Locul 2, Brașov Marathon (semimaraton)

Locul 3, Ecomarathon

(foto: Designed by Freepik)