Dafne Schippers și Sandra Perkovic sunt sportivele care au adunat cei mai mulți bani din Diamond League, în 2016, câte 110.000 de dolari de fiecare. Nouă sportivi au câștigat peste 100.000 de dolari, patru fiind de pe Bătrânul Continent. Din România, singura atletă căreia i-au intrat bani în cont din această competiție este Bianca Răzor, 1.500 de dolari de pe urma locului 7 de la Shanghai.

Campioana olimpică de la Rio la aruncarea discului, croata Sandra Perkovic, și vice-campioana olimpică de la 200 de metri, olandeza Dafne Schippers, sunt cele două sportive care au luat cel mai mult de pe urma Diamond League. Perkovic a terminat pe primul loc în șapte competiții Diamond League, fiind și câștigătoarea de la final de an, iar Schippers, a strâns aceeași sumă după patru locuri întâi și cinci locuri doi, fiind și ea câștigătoarea Diamond Race. În clasamentul atleților cu cele mai mari sume de bani primite în Diamond League în 2016, precizează track-stats.com, apar și columbianca Caterine Ibarguen (triplusalt, 106.000 dolari), sârboaica Ivana Spanovic (lungime, 102.000 dolari) și americanca Kendra Harrison (garduri), kenyanul Conseslus Kipruto (obstacole), francezul Renaud Lavillenie (prăjină), sud-africanca Caster Semenya (800 m) și jamaicanca Elaine Thompson (200 m), toți cu câte 100.000 de dolari în cont.

Bianca Răzor, foto: Marian Burlacu

Răzor, 1.500 de dolari după un loc șapte

Singura atletă care apare în acest clasament al câștigurilor din Diamond League este Bianca Răzor. Atleta antrenată de Ana Ille a terminat cursa de la Shanghai pe locul șapte, primind 1.500 de dolari. Sportiva din Cluj a fost cronometrată în cursa de 400 de metri din China în 53 de secunde și 9 sutimi. În 2015, au fost doi atleți români care au luat bani din Diamond League: Marian Oprea a câștigat 1.000 de dolari, iar Alina Rotaru, 1.500 de dolari.