Rezultatele din competițiile organizate sub sigla IAAF sau de Federația Internațională de Skyrunning (o selecție a acestora, mai jos), dar și cele din competițiile interne mai importante, au fost cele care au dus la alegerea finaliștilor acestei categorii, mulți dintre ei fiind în ultimul act al Romanian Running Awards, premiile 4run.ro energizate de GoldNutrition, și în 2015. Start vot, pe 5 decembrie!

Fete

Denisa Dragomir

Locul 1, Campionatul Național de Alergare Montană

Locul 2, Campionatul Balcanic de Alergare Montană

Locul 28, Campionatul Mondial de Alergare Montană

Locul 1, Circuitul ”La Sportiva Mountain Running Cup” (Giir di Mont, Trentapassi Skyrace, ResegUp, Stava Mountain Race & Rosetta SkyRace)

Locul 1, Maraton Piatra Craiului

Citește și articolul: Românii domină alergarea montană din Europa

Ingrid Mutter

Locul 2, Campionatul Național de Alergare Montană

Locul 36, Campionatul Mondial de Alergare Montană

Locul 2, Circuitul ”La Sportiva Mountain Running Cup” (Giir di Mont, Trentapassi Skyrace, ResegUp, Stava Mountain Race & Rosetta SkyRace)

Locul 1, Ecomarathon

Locul 1, Maraton Apuseni (semimaraton)

Locul 1, Retezat SkyRace (Custura)

Citește și articolul: Mutter, Dragomir și Szabolcs, pe podium la Giir di Mont

Cristiana Ghiță

Locul 1, Campionatul Balcanic de Alergare Montană

Locul 3, Campionatul Național de Alergare Montană

Locul 25, Campionatul Mondial de Alergare Montană

Citește și articolul: Locul 25, cel mai bun la CM de alergare montană

Gianina Tănase

Locul 1, Brașov Marathon (semimaraton)

Locul 1, Ciucas X3 (semimaraton)

Locul 1, Hercules Maraton (semimaraton)

Locul 2, Ecomarathon

Locul 2, Maraton Piatra Craiului

Iuliana Stroescu

Locul 1, Brașov Marathon (semimaraton)

Locul 1, KM Vertical Bâlea

Locul 2, Ecomarathon (cros)

Locul 2, Salomon Ultra-Trail Ungaria

Locul 3, Retezat SkyRace

Locul 3, Semimaraton Brașov

Băieți

Viorel Pălici

Locul 13, Campionatul Mondial de Alergare Montană, Lungă Distanță

Locul 2, Campionatul Național de Alergare Montană

Locul 1, Ciucaș X3, maraton

Locul 1, Brașov Marathon (semimaraton)

Locul 1, Ecomarathon

Locul 1, Maraton Apuseni

Locul 1, Cîndrel în Alergare

Locul 1, 2×2 Race

Locul 1, Semimaraton Curtea Domnească Piatra Neamț

Citește și articolul: Viorel Pălici, pe locul 13 în lume! România, pe locul 8!

Szabolcs György

Locul 1, Campionatul Național de Alergare Montană

Locul 22, Campionatul Mondial de Alergare Montană, Lungă Distanță

Locul 3, Circuitul ”La Sportiva Mountain Running Cup” (Giir di Mont, Trentapassi Skyrace, ResegUp, Stava Mountain Race & Rosetta SkyRace)

Locul 3, Giir di Mont

Locul 3, Circuitul Italian de Skyrunning (Trentapassi SkyRace, Dolomites SkyRace, Gran Sasso SkyRace, Zac Up SkyRace, Bellagio SkyRace)

Locul 3, Zac Up SkyRace

Locul 1, Maraton Apuseni (semimaraton)

Citește și articolul: Dragomir și Szabolcs, campioni naționali la alergare montană

Ionuț Zincă

Locul 3, Campionatul Balcanic de Alergare Montană

Locul 27, Campionatul Mondial de Alergare Montană, Lungă Distanță

Locul 2, Trentapassi SkyRace

Citește și articolul: Recuperare, masaj cu făcălețul! Tendințe noi în atletism!

Radu Milea

Locul 1, Maraton 7500, Hobby (cu Andrei Preda)

Locul 1, Transylvania 50k

Locul 2, Ciucaș X3, maraton

Locul 2, Cîndrel în Alergare

Locul 2, Maratonul Apuseni

Locul 4, Oslea Night Ridge

Locul 6, Maraton Piatra Craiului

Citește și articolul: Cine fuge mai repede pe munte? Cine merge sau cine aleargă?

Andrei Preda

Locul 1, Maraton 7500, Hobby (cu Radu Milea)

Locul 1, Brașov Marathon

Locul 2, 2×2 Race

Locul 2, Hercules Maraton

Locul 3, Maraton Piatra Craiului

Locul 4, Maraton Apuseni

Locul 4, Ciucaș X3 (semimaraton)

Locul 22, Giir Di Mont