Principalele rezultate ale celor mai buni sprinteri din România (masculin și feminin).

 

Cătălin Câmpeanu

  • Locul 2, Campionatul Balcanic de Atletism, 100m, 10:37.
  • Locul 2, Campionatul Balcanic de Atletism, 200m, 21:24.
  • Locul 2, Internaționalele României, 100m, 10:45.
  • Locul 2, Internaționalele României, 200m, 21:09.
  • Locul 4, Campionatul European pe Echipe, 100m, 10:51.

Ioan Andrei Melnicescu

  • Locul 1, Campionatul Național de Atletism, 100m, 10:54.
  • Locul 8, Campionatul European U20, 100m, 10:90.

Alexandru Terpezan

  • Locul 1, Campionatul Național de Atletism, 200m, 21:29.
  • Locul 2, Campionatul Național de Atletism, 100m, 10:56.

Daniel Budin

  • Locul 1, Campionatul Național Sală, 60m, 6:80.
  • Locul 3, Internaționalele României, 100m, 10:69.
  • Locul 5, Campionatul Balcanic de Atletism, 100m, 10:49.

Adrian Drăgan

  • Locul 1, Campionatul Național de Atletism, 400m, 47:81.
  • Locul 1, Campionatul Național Sală, 400m, 49:09.
  • Locul 10, Campionatul Balcanic de Atletism, 400m, 48:22.

Echipa națională de ștafetă de 4x100m (Cătălin Câmpeanu, Daniel Budin, Ionuț Neagoe, Ioan Pițigoi) a realizat în 2015 un nou record național, 39:21. Echipa națională de tineret, sub 23 de ani, tot ștafeta de 4X100m (Alexandru Terpezan, Daniel Budin, Ionuț Neagoe, Ioan Pițigoi), a făcut și ea în 2015 record național, 39:77.


Bianca Răzor

  • Locul 1, Campionatul European U23, 400m, 51:31.
  • Locul 1, Campionatul Balcanic de Atletism, 400m, 52:26.
  • Locul 1, Campionatul Național de Atletism, 400m, 51:49.
  • Locul 1, Campionatul Național de Atletism, 200m, 23:35.
  • Locul 1, Campionatul Național Sală, 400m, 53:86.
  • Locul 2, Jocurile Mondiale Universitare, 400m, 51:81.
  • Locul 6 în semifinala de 400m, la Campionatul Mondial de Atletism, după ce în serii a făcut PB – 50:37.

Andreea Ogrăzeanu

  • Locul 1, Campionatul Național de Atletism, 100m, 11:50.
  • Locul 3, Campionatul Național de Atletism, 200m, 24:04.
  • Locul 2, Campionatul Național Sală, 60m, 7:42.
  • Locul 7, Campionatul Balcanic de Atletism, 100m, 11:75.

Andreea Grecu

  • Locul 2, Campionatul Național de Atletism, 100m, 11:74.
  • Locul 6, Campionatul Balcanic de Atletism, 100m, 11:62.

Mirela Lavric

  • Locul 2, Campionatul Național de Atletism, 400m, 53:40.
  • Locul 3, Campionatul Național Sală, 400m, 55:08.

Andreea Mikloș

  • Locul 1, Festivalul Olimpic al Tineretului European, 400m, 53:68.