Principalele rezultate ale celor mai buni alergători montani din România (masculin și feminin).

 

Ionuț Zincă

  • Locul 2, Dolomites Sky Race – Italia (22k, 1.750m+), 2.03.18.
  • Locul 4, Matterhorn Ultraks – Elveția (48k, 3.600m+), 5.00.43.
  • Locul 1, Retezat SkyRace (28k, 2.300m+), 3.03.51.
  • Locul 1, Campionatul Balcanic de Alergare Montană, 1.01.18.
  • Locul 2, Campionatul Național de Alergare Montană, 57.52.

Gyorgy Szabolcs

  • Locul 1, Lago Maggiore Trail – Italia (21k, 1.300m+), 1.50.26.
  • Locul 2, Ciucaș X3 Semimaraton (22k, 1.400m+), 1.48.52.
  • Locul 3, Retezat SkyRace (28k, 2.300m+), 3.19.07.
  • Locul 1, Campionatul Național de Alergare Montană, 57.26.
  • Locul 3, Campionatul Balcanic de Alergare Montană, 1.06.12.

Viorel Pălici

  • Locul 1, Ciucaș X3 Maraton (40k, 2.350+), 3.33.26.
  • Locul 1, Maraton Piatra Craiului (41k, 2.250m+), 3.50.17.
  • Locul 1, 2X2 Race (45k, 4.200m+), 6.57.52.
  • Locul 1, Bate Toaca (29k, 2.300m+), 3.08.36.
  • Locul 1, Bușteni SkyRace (31k, 2.100m+), 2.59.24.
  • Locul 1, Brașov Marathon (21k, 960m+), 1.42.46.

Silviu Bălan

  • Locul 2, Ciucaș X3 Maraton (40k, 2.350+), 3.33.46.
  • Locul 4, Retezat SkyRace (28k, 2.300m+), 3.37.58.
  • Locul 2, Maraton Piatra Craiului (41k, 2.250m+), 3.50.28.
  • Locul 2, Bate Toaca (29k, 2.300m+), 3.11.55.
  • Locul 1, Maraton Apuseni (44k, 2.557m+), 4.07.05.
  • Locul 2, Cândrel în Alergare (39k, 1.800m+), 3.42.23.
  • Record traversare V-E creasta Făgărașului – 13 ore și 18 de minute.

Andrei Preda

  • Locul 5, Retezat SkyRace (28k, 2.300m+), 3.40.49.
  • Locul 3, Maraton Piatra Craiului (41k, 2.250m+), 4.08.37.
  • Locul 1 – Echipe, 2X2 Race (45k, 4.200m+), 6.51.40.
  • Locul 5, Bate Toaca (29k, 2.300m+), 3.31.02.
  • Locul 2, Bușteni SkyRace (31k, 2.100m), 3.02.16.
  • Locul 2, Brașov Marathon (38k, 1.800m+), 3.45.53.

Denisa Dragomir

  • Locul 1, Campionatul Balcanic de Alergare Montană, 48:01.
  • Locul 1, Campionatul Național de Alergare Montană, 45:32.
  • Locul 1, Lago Maggiore Trail – Italia (21k, 1.300m+), 2.14.14.
  • Locul 1, ResegUp – Italia (24k, 1.800m+), 2.46.52.

Gianina Tănase

  • Locul 2, Retezat SkyRace (28k, 2.300m+), 3.14.56.
  • Locul 2, Bate Toaca (29k, 2.300m+), 4.04.21.
  • Locul 2, Bușteni SkyRace (31k, 2.100m), 3.42.18.
  • Locul 1, Brașov Marathon (21k, 960m+), 2.09.37.

Cristiana Ghiță

  • Locul 3, Campionatul Balcanic de Alergare Montană, 49:50.
  • Locul 2, Campionatul Național de Alergare Montană, 49:47.

Iulia Găinariu

  • Locul 1, Ciucaș X3 Semimaraton (22k, 1.400m+), 2.15.25.
  • Locul 1, Bate Toaca (29k, 2.300m+), 3.47.03.
  • Locul 1, Bușteni SkyRace (31k, 2.100m+), 3.34.40.
  • Locul 1, Maraton Apuseni (21k, 1.060m+), 1.51.13.
  • Locul 1, Cândrel în Alergare (20k, 700m+), 1.48.13.

Iuliana Stroescu

  • Locul 2, Ciucaș X3 Semimaraton (22k, 1.400m+), 2.20.40.
  • Locul 1, Retezat SkyRace Buta (23k, 1.400m+), 3.04.32.
  • Locul 3, Bușteni SkyRace (31k, 2.100m), 3.54.02.
  • Locul 1, Tryavna Ultra – Bulgaria (44.3km, 2.250m+), 05.03.47.