Andreea Pîșcu și Peter Herman, atleți ”copți” pe pistă și pe asfalt, au câștigat maratonul, respectiv crosul, din cadrul EcoRun Moieciu. Alături de ei, pe primele poziții, specialiști de montane, Ionuț Zincă și Ingrid Mutter.

Pentru unii niște surprize, cu toate că nu ar trebui să fie cazul, Andreea Pîșcu și Peter Herman au sosit primii la EcoRun Moieciu, olteanca de 22 de ani la maraton (3.51.22), ardeleanul de 19 ani la cros (57.30). PB-urile sportivei antrenate de Cristina Alexe, la CSM Bacău, sunt de 1.15.47 pe semimaraton, 33.50 pe 10 kilometri, 33.51:53 pe 10.000 m și 16.19:87 pe 5.000 m. De reamintit că Andreea a participat anul trecut la Campionatul Mondial de Alergare Montană Lungă Distanță, acolo unde a terminat pe poziția a 11-a (3.23.33), medalie de bronz alături de echipă. Și tot anul trecut, la CN de alergare montană scurtă distanță, a terminat a 4-a. ”A fost un pic greu pentru că nu sunt încă familiarizată cu astfel de competiții, dar am văzut că pot să duc și chiar mi-a plăcut. Rezultatul mi-a dat încredere și o să abordez și mai multe curse de acest gen”, a spus Pîșcu pentru pagina de Facebook fubyshop.ro.Peter are un PB pe semimaraton de 69:34, pe 10.000 m de 32.16:35 și pe 5.000 m de 15.19:63. Anul trecut, a avut multe curse de montane la activ. A fost medaliat cu bronz la CN de alergare montană scurtă distanță (Juniori), a terminat pe poziția a 16-a la Campionatul European de Alergare Montană scurtă distanță (U20), a sosit al 14-lea la Campionatul Mondial de Alergare Montană scurtă distanță (U20) sau a fost primul la Retezat SkyRace Intersport pe traseul scurt, pe Valea Mării.

Ambii sportivi, au alergat/vor alerga în acest an și curse de șosea și/sau pistă, nu numai montane.