Campionatul European de Alergare Montana, 2018, Skopje

Ingrid Mutter, cea mai bună clasare la Europene

Ingrid Mutter și Cătălin Atănăsoaei au fost cei mai bine clasați români la cea de-a 17-a ediție a Campionatelor Europene de Alergare Montană, eveniment ce a avut loc în Macedonia. La juniori, Gabriel Bulardă a devenit campion european pentru a doua oară consecutiv.

Cătălin Atănăsoaei a fost primul român la Campionatul European de Alergare Montană, terminând concursul după 52 de minute și 58 de secunde, pe locul 29. Ceilalți componenți ai echipei masculine au ajuns la finiș în ordinea Rareș Miklos (53.29, locul 35), Cristian Moșoiu (54.03, locul 38) și Ionuț Dumitru (58.53, locul 58). Primele trei locuri au fost ocupate de italieni, Bernard Dematteis (46.51), Cesare Maestri (47.18) și Martin Dematteis (47.47).

Ingrid Mutter, locul 17 în Macedonia, după locul 16 la CM Lungă Distanță

Fetele au alergat tot o distanță de 11 kilometri cu 700 de metri diferență pozitivă de nivel, cea mai bine clasată atletă din România fiind Ingrid Mutter, locul 17, după o oră și 35 de secunde. Ingrid a participat la această competiție după ce acum o săptămână reușea să termine pe locul 16 la Campionatele Mondiale de Alergare Montană Lungă Distanță (poziția a 3-a cu echipa). Celelalte trei românce care au luat startul au sosit în ordinea Adela Bălțoi (68.50, locul 50), Iulia Zudor (69.41, locul 53) și Mihaela Prunduș (1.12.31, locul 59). Prima clasată a fost elvețianca Maude Mathys, cu un timp excelent, 52.32.

La juniori, locurile 1 la băieți și 6 la fete, cele mai bune poziții

Junioarele au fost primele care au intrat în concurs, pe un traseu de 6 kilometri cu diferență de nivel pozitivă de 365 de metri, și au sosit la finiș în ordinea: Alexia Hecico, loc 6, 30.58; Loredana Viziteu, loc 9, 31.26; Irina Bordeanu, loc 17, 33.17; Laura Corhană, loc 22, 34.10. Primul loc a fost luat de Angela Mattevi, cu un timp de 29.30. Gabriel Bulardă a ieșit din nou campion european la juniori, la fel ca și anul trecut. Atletul dornean a terminat cursa de 6 km și 365m diferență pozitivă de nivel în 25.45. Ceilalți români au venit în ordinea Peter Herman (27.49, locul 16), Adrian Garcea (27.53, locul 18) și Cătălin Tocilă (28.33), locul 22. (foto: pagini Facebook atleți)

/// Alte rezultate ///

Denisa Dragomir, prima la Maratonul Cerului

Denisa Dragomir a terminat pe primul loc cursa de skyrunning Maratonul Cerului (performanță pe care o reușește pentru a treia oară), o competiție ce se desfășoară în mare parte la altitudini cuprinse între 2.000 și 2.700 de metri, cu un traseu de 42 de kilometri și 2.700 de metri diferență pozitivă de nivel. Timpul piteștencei a fost de 4.59.00.

Mariana Nenu, prima la 24h Lauf in Irdning

Mariana Nenu a terminat concursul de alergare 24h Lauf in Irdning adunând 210,1 kilometri, pe primul loc (locul 4 la general). Alergatoarea din România a fost urmată în clasament de Sabrina Lederle (190,4 kilometri) și de Mary Traunwieser (178.8 kilometri).