Ana Rodean, la Maratonul București / foto: Andra Panduru
fotografii: 4run.ro, Andra Panduru

Campioană națională de maraton, o mărșăluitoare!

Ana Rodean a devenit campioană națională de maraton, atleta legitimată la cluburile din Alba Iulia și Reșița fiind specialistă de marș. Sportiva care a terminat cursa de 20 de kilometri de la Jocurile Olimpice de la Rio pe locul 50, a alergat maratonul din București în 2.51.05.

ana-rodean-marius-ionescu-rio-jocurile-olimpiceAna Rodean este specialistă de marș care participă însă și la curse de alergare. Atleta din Alba Iulia, care la Jocurile Olimpice a terminat pe locul 50 cursa de 20 de kilometri marș (1.38.42), a luat parte la Campionatul Național de Maraton din cadrul maratonului București. Sportiva a terminat cursa după 2 ore, 51 de minute și 5 secunde, pe locul întâi în România, a patra la general. A fost urmată, la distanță mare de Daniela Cîrlan – 3.02.32 și de Magdalena Luca – 3.06.56. Cel mai bun timp al unui sportiv român a fost reușit de Sorin Mineran, care cu 2 ore, 30 de minute și 22 de secunde s-a clasat pe poziția a cincea. Arădeanul a fost urmat de Daniel Lupulescu (2.31.11), revenit după o accidentare care l-a ținut departe de antrenamente mai multe luni, și de Viorel Tams – 2.33.08. La tineret, la fete a câștigat tilul Alina Moldovan (20 de ani) – 3.28.11, iar la băieți, Ionuț Deteșan (21 ani) – 2.42.20. La Campionatul Național de Maraton au luat parte 57 de atleți, 39 la masculin și 18 la feminin.

3. Viorel Tams – 2.33.08

Atletul kenyan James Barmasi Kiptum, în vârstă de 32 de ani, a câștigat ediția a noua a Maratonului București, trecând linia de sosire din Piața Constituției în 2 ore, 15 minute și 5 secunde. El a fost urmat pe locurile doi și trei de alți doi sportivi din Kenya, Edwin Kiplagat Kitum (02:16.52) și Patrick Kiprono Kimeli (02:18.36). La feminin s-a impus Zeritu Begashaw Wakjira din Ethiopia, cea care a câștigat și ediția de anul trecut a Maratonului București. De această dată ea a încheiat cei 42,195 km în 2 ore, 40 de minute și 33 de secunde și a fost urmată de Sally Jemutai Kimaiyo (Kenya — 02:40.50) și Fatuma Usen Tayr (Ethiopia — 02:40.53). Ocupanții primelor trei poziții, atât la masculin cât și la feminin, au fost premiați de organizatori cu 2.500 de euro (locul I), 1.500 de euro (locul II), respectiv 800 de euro (locul III).

Adela Bălțoi, câștigătoarea semimaratonului

adela-baltoi-semimaraton-bucuresti-2016Cursa feminină de semimaraton a avut pe podium numai sportive din România: Adela Paulina Bălțoi (01:18.15), Ingrid Mutter (01:20.16) și Maria Magdalena Velișcu (01:23.08).  În cursa masculină s-a impus italianul Marco Macchia (01:11.30), locurile doi și trei revenindu-le românilor Andrei Crainic (01:12.13) și Szabolcs Istvan Gyorgy (01:13.00). Premiile oferite de organizatori la semimaraton au fost de 500 de euro (locul I), 400 de euro (locul II) și 300 de euro (locul III).

Bălănescu a terminat în 2.39.42

Ciprian Bălănescu, multiplul campion național de triatlon și duatlon, a debutat la maraton la București. Sportivul ne declara înainte de cursă că și-ar dori să termine în sub 2 ore și 50 de minute cursa. A trecut linia de finiș mult mai bine, în 2.39.42, locul 11 la general, al 7-lea român.

Bălănescu, lipit de George Surlea / foto: Andra Panduru
Bălănescu, ”lipit” de George Surlea

Maratoniștii de la Rio, pe primele locuri la ștafetă

În cursa de ștafete au fost prezenți și cei doi maratoniști români de la Jocurile Olimpice de la Rio, Marius Ionescu și Nicolae Soare. Sportivul buzoian, alături de Sergiu Ciobanu, Andrei Ștefana și Cristian Vorovenci (echipa Team Hope Performer), a terminat pe primul loc (2.13.06), echipa lui Marius Ionescu (Sport Guru Team), cu Alexandru Corneschi, Ionuț Betej și Laviniu Chiș, sosind a doua (2.13.24). Pe trei, au urcat ABRC-Spartanii (2.13.59).

Maratonul Chicago, afacere kenyană

Abel Kirui a câștigat cea de-a 39-a ediție a maratonului de la Chicago, obținând prima sa victorie în World Marathon Majors. Kenyanul Kirui (34 ani), dublu campion mondial și medaliat cu argint la Jocurile Olimpice de la Londra, a fost înregistrat cu timpul de 2.11.23. La feminin, victoria a revenit kenyencei Florence Kiplagat (29 ani), deținătoarea recordului mondial la semimaraton, care s-a impus cu timpul de 2.21.32.