Simion Suciu și Andra Anghel au fost cei mai buni sportivi la Campionatele Naționale de Orientare pe Schiuri, competiție care s-a desfășurat la Băile Harghita. La individual, Suciu a luat două medalii de aur și una de argint, iar Anghel a terminat pe primul loc și la Lungă Distanță, și la Medie Distanță și la Sprint.

Aproape la fel ca anul trecut, Simion Suciu și Andra Anghel au mers fără greșeală la Campionatele Naționale de Orientare pe Schiuri, competiție disputată la Harghita Băi. Orientarista de la C.S.U Craiova a terminat pe primul  loc toate cursele la individual (LD, MD și Sprint), la ștafetă (în echipă cu Veronica Minoiu), iar la ștafetă-mixtă a sosit a doua (în echipă cu Alex Blejdea). La băieți, Simion Suciu a avut doar o sincopă, la Medie Distanță terminând al doilea o cursă câștigată de Mihai Andrei Țînțar. La Lungă Distanță a venit primul, la fel la sprint, la ștafetă (alături de Zoltán Szép și Botond Szász) și la ștafetă mixt (în echipă cu Monika Koncz). Monika este una dintre cele mai bune triatloniste din România, anul trecut fiind campioană națională de cross-duathlon și wintertriatlon, printre cele mai bune rezultate ale ei fiind locul 7 la Campionatul European de Cross Duathlon, locul 1 în Cross Triathlon Series și locul 3 în Romanian Triathlon Series.

La competiție, la Medie Distanță, a participat, pe schiuri da!, și Ionuț Zincă, cel mai bun orientarist român (alergare) terminând, după ce s-a simțit ca peștele pe uscat 🙂 , pe locul 7. (foto: CS Știința Electro Sistem Baia Mare, video: Florin Tuncu)

Următoarea competiție de orientare pe schiuri din calendarul FRO, Cupa României, va avea loc pe 18-19 februarie, la Miercurea Ciuc.

Mai multe poze, pe pagina oficială a cluburilor CS Știința Electro Sistem Baia Mare și CS Babarunca

Clasament LD

  • Simion Suciu
  • Zoltán Szép
  • Mihai Andrei Țînțar
  • Andra Anghel
  • Roxana Culcean
  • Veronica Minoiu

Clasament MD

  • Mihai Andrei Țînțar
  • Simion Suciu
  • Zoltán Szép
  • Andra Anghel
  • Roxana Culcean
  • Veronica Minoiu

Clasament Sprint

  • Simion Suciu
  • Alexandru Blejdea
  • Mihai Andrei Țînțar
  • Andra Anghel
  • Roxana Culcean
  • Veronica Minoiu

Rezultate complete: LD, MD, Sprint, Ștafetă