Finaliștii acestei categorii a Romanian Running Awards, premiile 4run.ro energizate de GoldNutrition, sunt alergători care au parcurs în viteză distanțe mari pe munte, dar și care au avut rezultate foarte bune pe asfalt (o selecție, mai jos). Start vot, 5 decembrie.

Fete

Georgeta Manolache

Locul 2, Maraton 7500, Elite, cu Claudia Costea

Locul 3, Transylvania 100k

Locul 1, UltraBug 100k (42k+50k+8k)

Locul 3, Retezat Maraton

Locul 1, Cozia Mountain Run

Locul 3, Maraton Apuseni

Locul 4, 2×2 Race

Locul 8, Ciucas X3, maraton

Locul 3, Cîndrel în Alergare

Locul 3, Maraton du Vignoble Agly-Fenouilledes, Franța

Locul 9, Retezat SkyRace, Custura

Locul 8, Brașov Marathon

Adriana Ploșniță

Locul 2, Ciucaș X3, ultramaraton

Locul 2, Transylvania 100k

Locul 3, Olympus Mytical Trail 100k

Locul 1, 2×2 Race

Locul 2, Brașov Marathon

Locul 6, Maraton Piatra Craiului

Locul 1, Maraton Retezat

Locul 1, Cîndrel în Alergare

Cristina Cecan

Locul 1, Ciucaș X3, ultramaraton

Locul 2, Ultra Via Maria Theresia

Locul 5, Maraton Apuseni

Locul 3, x2 Race

Locul 6, Maraton 7500, Hobby

Locul 10, Retezat SkyRace, Custura

Nenu Mariana

Locul 1, S24H, proba de 12 ore – 121,384 km

Locul 6, 2×2 Race

Mara Moroșan

Locul 1, S24H, proba de 24 ore – 180,955 km

Locul 1, Ultramaraton Arad

Locul 2, Maratonul Nisipului

Băieți

Robert Hajnal

Locul 1, Maraton 7500, Elite (record cursă), cu Daniel Stroescu

Locul 1, Transylvania 100k

Locul 1, Ciucaș X3, ultramaraton

Locul 1, UltraBug, 100k (42k, 50k, 8k)

Locul 1, Hercules Maraton

Locul 1, Via-Maria-Theresia

Locul 2, Retezat SkyRace

Locul 2, Brașov Marathon (semimaraton)

Locul 3, Ecomarathon

Daniel Stroescu

Locul 1, Maraton 7500, Elite (record cursă), cu Robert Hajnal

Locul 8, Salomon Ultra-Trail Hungary, 115k

Locul 2, Brașov Marathon

Locul 4, Km Vertical Bâlea

Locul 4, Retezat SkyRace

Locul 8, Maraton Piatra Craiului

Citește și articolul: Aleargă pe munți, zici că zboară!

Florin Ioniță

Locul 1, Ultrabalaton, 220km

Locul 42, Spartathlon, 246km

Locul 6, Ciucas X3, ultramaraton

Locul 3, Maratonul Măcin

Mihai Șerban

Locul 4, Virgin Forest Trail (Grecia), 162k

Locul 11, Salomon Ultra-Trail (Ungaria), 115k

Locul 24, Zagori Mountain Race (Bulgaria), 80k

Locul 56, TDS (UTMB, Franța), primul român din competiție

Locul 161, Ultra Trail Mt. Fuji (Japonia)

Bogdan Iacob

Locul 5, Rodopi Advendurun

Locul 2, Maraton 7500, Elite, cu Cosmin Podariu

Locul 1, Transylvania 100, Echipe, cu Cosmin Podariu

Locul 5, Via Maria Theresia

Locul 21, Ultra Trail Sierras del Bandolera, 86 km