La Cupa Europei de 10.000 de metri, Ancuța Bobocel și Nicolae Soare au făcut recorduri personale pe distanță, timpi care sunt și bareme pentru Campionatul European de la Berlin (7-12 august).

Anamaria NesteriucAncuța Bobocel s-a clasat a doua în finala A a Cupei Europei la 10.000 de metri, competiție disputată la Londra, cu un timp foarte bun, 31.43:12, un nou record personal și în același timp barem (33.20:00) pentru Campionatul European de Atletism. Cursă bună a făcut și Nicolae Soare, care a terminat pe poziția a 11-a, dar cu 28.25:38, un cronometru care îl duce pe atletul buzoian la Euro (baremul era de 28.55:00). La fete, România a mai avut în competiție 3 sportive (echipa s-a clasat pe primul loc), în finala B, Roxana Bârcă (32.30:97, barem pentru Euro), Cristina Simion (33.20:97) și Andreea Pîșcu, care a participat la o cursă de pistă în perioada de pregătire pentru Campionatul Mondial de Alergare Montană Lungă Distanță (34.12:80), echipa terminând pe prima poziție.

Altfel, la o competiție în Grecia, cea mai bună alergătoare de garduri din România, Anamaria Nesteriuc (povestea sportivei, aici), a reușit și ea barem la 100 de metri garduri după ce a terminat cursa în 13 secunde și 13 sutimi. Într-un meeteing atletic disputat în Japonia, Claudia Bobocea a terminat pe locul 6 proba de 3.000 de metri, în 8.55:34 (record personal). Bucureșteanca este la prima ei cursă după ce a fost nevoită să stea aproape 2 luni pe bară din cauza unei accidentări, reluând antrenamentele acum 7 săptămâni.

(foto: nightofthe10kpbs.com & Anamaria Nesteriuc Facebook)