Ancuța Bobocel și Andrei Rusu au câștigat titlul de campioni naționali în sală, atât la cursa de 1.500 de metri cât și la cea de 3.000 de metri. Fosta specialistă de 400 metri Angela Moroșanu a terminat și ea cu două medalii de aur, la 60 de metri și la săritura în lungime.

Arbitrii au stricat cursa de 1.500 de metri a fetelor, ”amorțind” în post și uitând câte tururi sunt de parcurs, la final atletele alergând cu unul mai mult, aproape 1.700 de metri. Ancuța Bobocel a câștigat această cursă, ca de altfel și pe cea de 3.000 de metri (barem de Europene, dar cu șanse mici de calificare). ”Dublă” și la băieți! Andrei Rusu a terminat pe primul loc atât la 1.500 de metri cât și la 3.000 de metri. Două locuri întâi a ocupat și Angela Moroșanu, a câștigat 60 de metri dar și săritura în lungime (6.56 m). La Campionatul Național de Atletism, Sală, au participat 313 atleți, 198 la masculin și 115 la feminin, de la 84 de cluburi. Urmează în calendar, pe 25 februarie, Campionatul Balcanic de Atletism, Sală, la Belgrad, Serbia, acolo unde, între 3-5 martie, va avea loc și Campionatul European Indoor.