Ancuța Bobocel și Andreea Panțuroiu (triplusalt) sunt cele mai bine clasate românce într-un top al celor mai bune performanțe continentale realizate înainte de Campionatul European de la Berlin (6-12 august), având astfel cele mai mari șanse pentru o medalie.

Între 6 și 12 august, la Berlin, 36 de atleți din România, 18 băieți și 18 fete, vor participa la Campionatul European de Atletism, competiție ajunsă la ediția a 24-a, eveniment pentru care s-au vândut peste 250.000 de bilete. Din acest an, în Europa se încearcă un nou concept, Campionate Europene multi-sport, un fel de Jocuri Olimpice la nivel continental, în care, în aceeași perioadă, în unul sau mai multe orașe, au loc competiții la mai multe sporturi. În 2018, organizatori sunt orașele Berlin (atletism) și Glasgow (gimnastică, natație, ciclism, canotaj, golf și triatlon).

Andreea PanțuroiuFavoritele lotului tricolor pentru o medalie la CE sunt fără dubii Ancuța Bobocel și Andreea Panțuroiu, atlete care au avut în acest an rezultate extraordinar de bune la nivel european. Astfel, Ancuța Bobocel a alergat al doilea timp continental pe distanța de 10.000 de metri, la Londra, pe 19 mai, rezultatul fiind 31.43:12 (n.r. – recordul național al României este de 31.11:24). În plus, olteanca are și al 5-lea timp european la semimaraton, 70.21 (24 martie, Valencia). Ultima competiție la care a participat Bobocel a fost Campionatul Național, unde a fugit 4.14:07 pe 1.500 de metri și 15.41:38 pe 5.000 de metri. Alte alergătoare bine clasate, dacă urmărim timpii din acest an (conform datelor european-athletics.org), sunt Claudia Bobocea (este vorba însă de timpul pe 3.000 de metri, al 7-lea în Europa, 8.55:34) și Roxana Bîrcă, care are al 11-lea timp continental pe 10.000 m, 32.30:97. Cealaltă fată care are un rezultat de top 3 european este Andreea Panțuroiu, care pe 19 iunie, la Montreuil, a sărit 14.47m.

La băieți, cele mai bune rezultate europene din lotul României le au Alexandru Novac, cu o aruncare a suliței de 86.37 m (al 7-lea rezultat), și Alin Firfirică, cu o aruncare a discului de 66.22 m (al 9-lea rezultat). Dintre alergători, cel mai bun rezultat european îl are Marius Ionescu, la maraton, a alergat 2.14.54 la Sevilla, dar olteanul nu participă la competiție din cauza faptului că nu a reușit să se recupereze la un nivel ridicat după o accidentare. Celălalt atlet care a avut un rezultat care îl clasează printre cei mai buni 20 sportivi este Nicolae Soare, a alergat 28.25:38, pe 19 mai, la Londra.

Program competiție, aici.

Lotul complet (cu antrenori) sursă:fra.ro

MASCULIN
Ioan Melnicescu (100 m, 4×100 m) o Născut 01-01-1996, PB – 10,32, SB – 10,60, Club – CSM Onești
o Antrenor – Constantin Bogdan
Alexandru Terpezan (200 m, 4×100 m) o Născut 21-12-1994, PB – 20,86, SB – 21,14, Club – CSM Onești
o Antrenor – Cornel Grigore
Ionuț Neagoe (100 m, 200 m, 4×100 m) o Născut 11-06-1994, PB (100) – 10,33, PB (200) – 20,88, SB (100) – 10,33, SB (200) – 20,88
o Antrenor – Angela Popescu
Narcis Mihăilă (50 km marș) o Născut 04-08-1987, PB – 4h02:27, Club – CSU Reșița
o Antrenor – Octavian Măzăran
Florin Știrbu (50 km marș) o Născut 21-04-1992, PB – 4h03:36, Club – CSU Reșița
o Antrenor – Octavian Măzăran
Andrei Gag (greutate) o Născut 27-04-1991, PB – 21,06 m, SBi – 20,60 m, Club – CSM București
o Antrenor – Ioan Zanfirache
Alexandru Novac (suliță) o Născut 24-03-1997, PB – 86,37 m, SB – 86,37 m, Club – CSM Bacău
o Antrenor – Mihaela Melinte
Marian Oprea (triplusalt) o Născut 06-06-1982, PB – 17,81 m, Sbi – 16,60 m, Club – CSM București
o Antrenor – Doina Anton
Cristian Staicu (lungime) o Născut 30-07-1993, PB i- 8,09 m, SB i – 8,09 m, Club – Țara Bârsei
o Antrenor – Horațiu Calfă
Nicolae Soare (10.000 m) o Născut 25-08-1991, PB – 28:25,38, SB – 28:25,38, Club – CS Știința Bacău
o Antrenor – Cristina Alexe
Alin Firfirică (disc) o Născut 03-11-1995, PB – 66,22 m, SB – 66,22 m, Club – CSA Steaua-CSU Suceava
o Antrenor – Daniela Costian
Robert Parge (400 m, 4×400 m) o Născut 25-04-1997, PB – 45,84, SB – 45,84, Club – CSU Cluj Napoca
o Antrenor – Vasile Boboș
Cosmin Trofin (800 m, 4×400 m) o Născut 09-01-1996, PB – 1:46,41, SB – 1:46,41, Club – CSA Steaua-CSM Sf. Gheorghe
o Antrenor – Margareta Barbu
Petre Rezmiveș (4×100 m) o Născut 11-09-1997, Club – CSM Ploiești-CS Petrolul
o Antrenor – Augustin Iancu
Costin Homiuc (4×100 m) o Născut 01-01-1997, Club – CSM Ploiești-CS Petrolul
o Antrenor – Munteanu
Cristian Radu (4×400 m) o Născut 21-12-1996, Club – CSM Ploiești-CS Petrolul
o Antrenor – Robertino Tănase
David Năstase (4×400 m) o Născut 02-09-1999, Club – CSS Ploiești-CSM București
o Antrenor – Maria Andrei
Vlad Dulcescu (4×400 m) o Născut 23-03-1995, Club –CS Poli Iași
o Antrenor – Dorin Ursache

FEMININ
Bianca Răzor (400 m, 200 m, 4×400 m) o Născută 08-08-1994, PB (200) – 23,43, PB (400) – 50,37, SB (400) – 52,96, Club – CSA Steaua
o Antrenor – Zsolt Gyongyossy
Andrea Miklos (400 m, 4×400 m) o Născută 17-04-1999, PB – 52,07, SB – 52,07, Club – CSS Viitorul-CSU Cluj Napoca
o Antrenor – Magdolna Kaniszay
Camelia Gal (400 m, 4×400 m) o Născută 18-10-1992, PB – 52,68, SB – 55,28, Club – CSU Cluj Napoca
o Antrenor – Vasile Bogdan
Claudia Bobocea (1500 m) o Născută 11-06-1992, PB – 4:06,33, SBi – 4:10,31, Club – CSM Sf. Gheorghe-CSA Steaua
o Antrenor – Valentin Anghel
Ancuța Bobocel (10.000 m, 5.000 m) o Născută 03-10-1987, PB (10.000) – 31:43,12, PB (5.000) – 15:39,08, SB (5.000) – 15:39,08
o Antrenor – Marin Istrate
Andreea Arsine (20 km marș) o Născută 14-09-1988, PB – 1h33:46, SB – 1h33,59, Club – CSU Galați
o Antrenor – Leonidas Karaisifoglu
Ana Rodean (20 km marș) o Născută 23-06-1994, PB – 1h34:06, SB – 1h35:02, Club – CSU Reșița
o Antrenor – Octavian Măzăran
Anamaria Nesteriuc (100 mg) o Născută 29-11-1993, PB – 13,13, SB – 13,13, Club – CSA Steaua
o Antrenor – Doina Nesteriuc
Alina Rotaru (lungime) o Născută 05-06-1993, PB – 6,78 m, SB – 6,72 m, Club – CSM București
o Antrenor – Mihai Corucle
Angela Moroșanu (lungime) o Născută 26-07-1986, PB – 6,66 m, SB – 6,49, Club – CSM București,
o Antrenor – Marius Linte
Andreea Elena Panțuroiu (triplusalt) o Născută 24-02-1995, PB – 14,47 m, SB – 14,47 m, Club – CSM București
o Antrenor – Mihaela Nicoară
Bianca Ghelber (ciocan) o Născută 01-06-1990, PB – 73,52 m, SB – 70,96 m, Club – SCM Bacău-CSA Steaua
o Antrenor – Lucică Cucoș
Roxana Bârcă (10.000 m) o Născută 22-06-1988, PB (10.000) – 32:30,97, PB (5.000) – 15:13,40, SB (5.000) – 15:52,24
o Antrenor – Margareta Barbu
Florentina Iușco (lungime) o Născută 08-04-1996, PBi – 6,79 m, SB – 6,69 m, Club – CN Sp. Cetate Deva
o Antrenor – Nicolae Alexe
Paula Todoran (Maraton) o Născută 09-06-1985, PB – 2h36:44, Club – CSM Zalău
o Antrenor – Mirel Seișan
Sanda Belgyan (400 mg, 4×400 m) o Născută 17-12-1992, PB – 56,69, SB – 56,69, Club – CSU Cluj Napoca
o Antrenor – Melinția Măcelaru
Daniela Stanciu (înălțime) o Născută 15-10-1987, PB – 1,94 m, SB – 1,90 m, Club – CSA Steaua
o Antrenor – Oana Pantelimon
Cristina Bălan (4×400 m) o Născută 17-10-1998, Club – LPS Timișoara
o Antrenor – Gulyas Raimond


Altfel, a fost stabilit și calendarul Cupei Mondiale Indoor (World Indoor Tour 2019) și al Diamond League. Mai jos, datele de desfășurare, sursă iaaf.org.

World Indoor Tour 2019

Sâmbătă, 26 ianuarie – Boston, SUA
Sâmbătă, 2 februarie – Karlsruhe, Grmania
Miercuri, 6 februarie – Torun, Polonia
Vineri, 8 februarie – Madrid, Spania
Sâmbătă, 16 februarie – Birmingham, Marea Britanie
Miercuri, 20 februarie – Dusseldorf, Germania

Diamond League 2019

Vineri, 3 mai – Doha, Qatar
Sâmbătă, 25 mai – Shanghai, China
Duminică, 2 iunie – Stockholm, Suedia
Joi, 6 iunie – Roma, Italia
Joi, 13 iunie – Oslo, Norvegia
Duminică, 16 iunie – Rabat, Maroc
Vineri & Sâmbătă, 28 & 29 iunie – Eugene, SUA
Vineri, 5 iulie – Lausanne, Elveția
Vineri, 12 iulie– Monaco
Sâmbătă & Duminică, 20 & 21 iulie– Londra, Marea Britanie
Duminică, 18 august – Birmingham, Marea Britanie
Sâmbătă, 24 august – Paris, Franța
Joi, 29 august – Zurich, Elveția
Vineri, 6 septembrie – Brussels, Belgia