Claudia Bobocea a revenit pe pistă, în semifinalele cursei de 1.500 de metri, după ce cu o zi înainte se calificase cu 4.07:76. Nu a reușit să ajungă și în ultimul act.

Claudia Bobocea a luat startul încrezătoare în semifinalele de 1.500 de metri, anul ăsta reușind să-și ducă cel mai bun timp pe această distanță până la 4.02:27 (în iulie, la Londra). După ce a terminat a cincea în seria a treia a calificărilor, 4.07:76, în semifinale, atleta antrenată de Valentin Anghel a înregistrat un timp de 4.18:25, timp care nu i-a adus calificarea în ultimul act (9 octombrie, la 20.55).

În ziua a VII-a au concurat și Andreea Panțuroiu și Andrei Gag, în calificările la triplusalt, respectiv aruncarea greutății. Andreea Panțuroiu a reușit să ajungă în finală (9 octombrie, 20.35), cu puține emoții, cea mai lungă săritură a ei măsurând 14.12 metri. Atleta antrenată de Mihaela Nicoară are personal best de 14.47 metri, în acest an sărind 14.24 m (+2.7 vânt), în aer liber, în august, și 14.23 metri, în sală, în februarie. Altfel, Andrei Gag nu a reușit calificarea în ultimul act, cea mai bună aruncare a sa măsurând 20.50 m. Atletul român are cea mai bună performanță de 21.06 m (2016), iar în acest an a aruncat cel mai bine 20.71 m în aer liber și 20.81 în sală (date IAAF).

Orlando Ortega a primit bronz, după ”proba video”Orlando Ortega, cubanezul naturalizat spaniol, era în drum spre medalia de bronz la 110 metri garduri, dar Omar McLeod, campionul mondial din 2017, a intrat pe culoarul lui și l-a încetinit (jamaicanul a și căzut, iar la final a fost descalificat). Spaniolii au făcut pe 2 octombrie, după cursă, apel, care le-a fost însă respins. Au făcut un nou apel, a doua zi, de data asta IAAF acceptând că Ortega a fost împiedicat să câștige bronzul, drept urmare i l-au acordat. Finala din acest an de la Mondiale, cu primele două locuri ocupate de Grant Holloway și Sergey Shubenkov, are astfel 2 medaliați cu bronz, pe Pascal Martinot-Lagarde (13:18) și pe Ortaga cu 13:30 (ce e ciudat în situația de acum este că locul 5, Wenjun Xie, a terminat cursa în 13:29). Mai jos, finala 110m garduri.