Kenenisa Bekele va lua startul la două curse de maraton în următoarele 3 luni, prima în Dubai, pe 20 ianuarie, iar cea de-a doua, la Londra, pe 23 aprilie. Obiectivul? Record mondial la maraton, performanță pe care a ratat-o la mustață anul trecut la Berlin, unde a terminat la 6 secunde distanță.

UPDATE!

Kenenisa Bekele a suferit o căzătură la startul maratonului și a fost nevoit într-un final să renunțe la cursă, după kilometrul 22. Competiția a fost câștigată de etiopianul Tamirat Tola (bronz la JO Rio, la 10.000 m), în 2.04.11, un nou record al cursei. Prima fată a fost Worknesh Degefa, cu 2.22.36.

///

Etiopianul Kenenisa Bekele (34 de ani) va avea un început de an plin, urmând să ia startul al două maratoane, la Dubai (organizatorii oferă bonus de 250.000 dolari pentru record mondial) și la Londra. Triplu campion olimpic, deținător al recordurilor lumii la 5.000 de metri și 10.000 de meri, cu un timp pe 42,195 km la doar 6 secunde de recordul lui Dennis Kimetto, Bekele simte că poate alerga mai repede decât 2.02.57 în acest an. ”A fost minunat că am scos cel mai bun timp al meu la Berlin dar am fost dezamăgit că nu am făcut record mondial. Știu ce forțe am, dar mai trebuie să fac schimbări în pregătire”, spunea etiopianul. La Londra, lângă el, la start, vor fi și Stanley Biwott (2.03.51), Tesfaye Abera (2.04.24) și Feyisa Lilesa (2.04.52), adversari cu care va trebui să lupte dar care îl pot ajuta în același timp să atace un nou record mondial. Cea mai bună performanță a cursei de la Londra a fost făcut în 2016 de campionul olimpic de la Rio, Eliud Kipchoge, și este de 2.03.05. La Dubai, cel mai bun timp este de 2.04.23 (Ayele Abshero, 2012). Bekele a încercat și în 2015 această dublă, Dubai-Londra, dar fără succes. S-a retras accidentat după kilometrul 19 la Dubai, iar la Londra a lipsit. Pe de altă parte, recordmanul mondial Dennis Kimetto va alerga la Boston, pe 17 aprilie, la start anunțându-și prezența și Emmanuel Mutai, Patrick Makau, Sammy Kitwara, Lemi Berhanu.