Adela Bălțoi a terminat de două ori pe treapta a doua a podiumului la Campionatele Universitare în Sală. Cu o săptămână înainte, la prima etapă a Campionatelor Naționale de Atletism în Sală, atleta antrenată de Viorica Dima ocupase tot două locuri doi, la aceleași probe.

Adela Bălțoi a alergat la Campionatul Universitar de Atletism în Sală, atât 1.500 de metri cât și 3.000 de metri, la ambele probe terminând pe locul 2. La 1.500 de metri, a venit la 61 de sutimi în spatele Adelinei Tănăsie (4.29:04), iar la 3.000 de metri, cu 9.38:32, după Mădălina Florea (9.30:22). Acum o săptămână, la prima etapă a Campionatului Național de Atletism în Sală, sportiva antrenată de Viorica Dima a terminat tot pe doi la ambele probe. La 1.500 de metri, după Ancuța Bobocel, alergând în 4.28:13, iar la 3.000 de metri, după Adelina Panaet, oprind cronometrul la 9.30:24. (foto: Marian Burlacu)

Bianca Răzor // fotografii: arhivă personală

Răzor, pe 3, la prima cursă din 2016

Bianca Răzor (PB sală, 52:88) a alergat pentru prima dată în 2016 la întrunirea atletică de la Karlsruhe, Germania, unde a terminat turul de pistă în 53:26, pe poziția a treia. Sportiva antrenată de Ana Ilie a fugit în finala a doua, având un timp de reacție de 0.193. Chiar dacă nu a realizat acum timp pentru Campionatele Mondiale de Atletism (53:15), Bianca va putea merge în Portland, SUA, pentru că are barem făcut în aer liber. La Campionatele Mondiale de la Beijing, a alergat 50:37.

Rezultate Campionatul Universitar (sursa: dsjbacau.ro)