Sprintera Andreea Grecu a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial de bob și skeleton, competiție care s-a desfășurat la Igls, în Austria. Bucureșteanca a făcut echipă cu Maria Constantin, Olivia Vild și Erika Halay, bobul de patru persoane venind la doar 7 sutimi de secundă în spatele locului doi.

Andreea Grecu, vice-campioana națională în aer liber la 100 de metri, a terminat pe locul 3, medalie de bronz, în proba feminină de bob-4 persoane, la Campionatul Mondial de bob și skeleton desfășurat la Igls, Austria. Echipajul românesc format din Andreea Grecu, Maria Constantin, Olivia Vild și Erika Halay, au sosit la ”mustață”, la 7 sutimi de secundă distanță, de canadiencele de pe locul 2, care au avut timpul de 1.48:11. Pe prima poziție a terminat tot un echipaj canadian, în 1.47:35. ”Am reușit două manșe foarte bune. A fost o zi mare!”, a declarat Maria Constantin site-ului oficial al competiției despre cursa desfășurată în premieră în cadrul Campionatelor Mondiale. Andreea Grecu și Maria Constantin au o evoluție foarte bună în cursele de bob (2 persoane), mai ales că se antrenează într-o țară în care nu există pistă funcțională pentru acest sport, baza materială fiind la pământ. Anul trecut, cele două atlete, au căștigat Cupa Europei, s-au clasat pe locul 5 la Mondialul de junioare de bob, și pe 9 la seniori, cu un bob împrumutat de la federația din Germania. La Jocurile Olimpice de iarnă din 2014, au terminat pe locul 17. (foto: Marian Burlacu & Andreea Grecu Facebook)

andreea-grecu-atletism

Andreea Grecu este vice-campioană națională în aer liber la 100 de metri, anul trecut participând și la Campionatul Mondial de Atletism din Beijing, cu ștafeta de 4 x 400 de metri (alături de Bianca Răzor, Anamaria Ioniță și Sanda Belgyan).

Andreea Grecu, rezultate atletism, 2015 (selecție)

• Locul 2, Campionatul Național de Atletism, 100m, 11:74.
  • Locul 6, Campionatul Balcanic de Atletism, 100m, 11:62.