După medalia de aur pe care a luat-o la 10.000 de metri, neperturbată de faptul că antrenorul ei, Alberto Salazar, a fost suspendat pentru 4 ani de Agenția Anti-Doping Americană, Sifan Hassan a câștigat și finala de 1.500 de metri.

Cu un finiș devastator, olandeza a reușit să se distanțeze de urmăritoare, trecând linia de finiș în 3.51:95. A fost urmată de kenyanca Faith Kipyegon (3.54:22) și de etiopianca Gudaf Tsegay (3.54:38). La 5.000 de metri, o europeancă și-a făcut loc pe podium, sosind a treia după kenyencele Hellen Obiri (14.26:72) și Margaret Kipkemboi (14.27:49). Este vorba de nemțoaica Konstanze Klosterhalfen, atletă care face parte din lotul de sportivi de la Nike Oregon Project, nefiind însă antrenată de Alberto Salazar, ci de Pete Julien. Tot în penultima zi a Mondialelor au avut loc și finalele de 4x100m. Podium fete: Jamaica, Marea Britanie și SUA. Podium băieți: SUA, Marea Britanie și Japonia.

Rotaru, da! Iușco, ba!

România a avut două reprezentante în calificările la săritura în lungime, numai una dintre ele, Alina Rotaru, urmând să sară în finala ce va avea loc în ultima zi a Campionatelor Mondiale de la Doha. Florentina Iușco a avut cea mai bună săritură a ei de 6.22 m, ultima sportivă calificată realizând 6.53 metri. Alina Rotaru a avut în schimb 2 sărituri de peste 6.50 metri, cea mai lungă măsurând 6.72 metri. La suliță, Alexandru Novac a ratat calificarea în finală la mustață, fiind primul sub linie, cea mai bună aruncare a lui fiind de 82.12 metri (la 14 cm de ultimul calificat). Altfel, în finala de triplusalt, Andreea Panțuroiu s-a clasat pe poziția a 11-a, cea mai bună săritură a ei măsurând 14.07 m. Podiumul, format din Yulimar Rojas (15.37m), Shanieka Ricketts (14.92m) și Caterine Ibarguen (14.73m).