Antoanela Manac și Ciprian Bălănescu au devenit din nou campioni naționali de duatlon, sportivul rezident în București fiind la al 13 titlu din carieră.

Ciprian Bălănescu, a câștigat un nou titlul de campion național la duatlon, titlu pe care îl deține încă din anul 2005. Ciprian a ocupat prima poziție a clasamentului după 5 kilometri de alergare, 20 de kilometri parcurși pe bicicleta și 2,5 kilometri de alergare, terminând cursa in 57 de minute și 35 de secunde. A fost urmat în clasament de Bogdan Damian, 57.43, și de Deak Zsombor, 58.14. ”Nu am prea multe de povestit despre cursă, a fost una mai curând tactică, am încercat să forțez doar atât cât trebuie pentru a câștiga. Și am făcut-o din nou”, a precizat Bălănescu pe site-ul său.

Ciprian Bălănescu, cel mai bun triatlonist

La fete, cursa a fost dominată autoritat de Antoanela Manac, care, cu 1.05.01, a terminat cu peste 8 minute în fața celei de-a doua clasate, Kinga Simon (1.13. 22). Pe trei a sosit Dayana Budisan, în 1.16.34.