Ancuța Bobocel a alergat proba de 3.000 de metri din cadrul concursului Serbia Indoor Meeting, competiție desfășurată într-o sală nouă din Belgrad, terminând prima în 9.03:06, la trei secunde distanță de baremul pentru Mondialele de sală.

Ancuța Bobocel a fost nevoită să ducă din nou singură întreaga cursă de 3.000 de metri, doar gazda Amela Terzic încercând să-i pună probleme pe final. Sârboaica a terminat în 9.03:39, un nou record național al vecinilor noștri, în spatele româncei care a fost la trei secunde și 6 sutimi de baremul pentru Mondiale (9.00:00). Atleta antrenată de Marin Istrate este la a patra cursă de 3.000 de metri în sală în acest an, de două ori terminând foarte aproape de timpul cerut pentru Campionatul Mondiale de Altetism, competiție care se va desfășura la Portland, în SUA (17-20 martie). Primul 3.000 de metri a fost alergat la București (9.03:26), al doilea tot în capitală (9.16:76), iar al treilea la Campionatul Balcanic, în Istanbul (9.09:09). Ultima zi pentru definitivarea loturilor pentru competiția din America este 7 martie. La Belgrad, au mai participat Rareș Toader și Marius Gag la greutate, Anamaria Ioniță și Sanda Belgyan la 400 de metri și Ana-Maria Nesteriuc la 60 de metri garduri (nu avem încă rezultatele).

rezultate-3000-serbiaLa competiția din capitala Serbiei a asistat și tenismanul Novak Djokovic, care a stat în tribune alături de vicecampionul european (2012) și medaliat cu bronz la Campionatele Mondiale (2013) la 400 de metri garduri, Emir Bekric (PB 400m – 46:49, 400m garduri – 48:05). (fotografii: Marian Burlacu & Tatjana Ferendino, telegraf.rs)