Una dintre cele mai bune ultramaratoniste din România, Ana Constantin a terminat pe locul 28 cursa de 125 de kilometri Transgrancanaria, printre cele mai importante competiții din Ultra-Trail World Tour.

Un început de sezon bun pentru Ana Constantin, ultramaratonistă română care trăiește în Spania. A participat la una dintre cele mai importante curse din Ultra-Trail World Tour, Transgrancanaria, o cursă de 125 de kilometri care a ajuns la ediția a 16-a, și a terminat pe locul 28, după 20 de ore, 39 de minute și 47 de secunde.

Mihai Șerban, sub 80 de ore la Transgrancanaria 360

Transgrancanaria 360 este o cursă care traversează cea de-a treia insulă ca mărime din arhipelagul Canarelor, având un traseu de 269 de kilometri pe parcursul căruia se acumulează peste 12.000 de metri diferență pozitivă de nivel. Mihai Șerban a fost primul român care a terminat această ”corvoadă” după 79 de ore, 40 de minute și 48 de secunde. ”Am învățat multe despre mine. În momentul ăsta sunt tentat să spun că e prima și ultima dată. Nu cred că voi uita prea curând suferința de 3 zile și 3 nopți”, a spus după cursă, Mihai.

Update: Claudiu Belețoiu, care a participat și el la cursa lungă, a terminat după 89 de ore, 17 minute și 38 de secunde, pe poziția 44.