Alex Corneschi și Adelina Panaet, campioni naționali pe 10km

4shop.ro

Alexandru Corneschi și Adelina Panaet au devenit campioni naționali pe distanța de 10 km, cursa pe șosea organizată de Federația Română de Atletism având loc la Timișoara.

Aproape 100 de atleți au luat startul la cursa care avea să stabilească campionii naționali pe distanța de 10km – șosea, competiția fiind organizată de FRA la Timișoara. Câștigătorii evenimentului au fost Alexandru Corneschi, 30.23, și Adelina Panaet, 32.44. ”O cursă muncită”, a spus atletul adidasRunners, la final.

Peter Herman, 30.37

Tot în weekend-ul care a trecut Nicolae Soare a participat la Semimaratonul Istanbul unde a terminat după 64 de minute și 47 de secunde (locul 14). ”A fost una din acele zile în care mintea îți spune că poți dar corpul nu e de acord. Am avut o durere de ficat încă de la kilometrul 8, am trecut 10 km în 29.56. Durerea a persistat până la kilometrul 18. Rezultatul nu a fost cel așteptat”, a precizat Soare pe contul personal de Facebook.

Tot la Istanbul a căzut și recordul mondial pe semimaraton, kenyanca Ruth Chepngetich alergând cei 21,097 km în 64.02. Africanca a îmbunătățit cu 29 de secunde precedenta performanță, record ce aparținea sportivei din Etiopia, Ababel Brihane.