Alergătorii români au adunat 17 medalii olimpice, din care 5 de aur. Toate medaliile au fost câștigate de fete, cele mai bune clasări masculine fiind două locuri cinci, Ilie Floroiu, la 10.000m, și Zoltan Vamoș, la 1.500m.

Competiția de la Rio, TVR transmite peste 700 de ore live (program, aici), se va încheia pe 21 august, probele de atletism urmând să aibă loc între 12 și 21 august. Programul complet al alergătorilor români, mai jos.

Medalii de AUR la JO

  • 1984, SUA – Maricica Puică, 3.000m (8.35:96) & Doina Melinte, 800m (1.57:60)
  • 1988, Coreea de Sud – Paula Ivan, 1.500m (3.53:90)
  • 2000, Australia – Gabi Szabo, 5.000m (14.40:79)
  • 2008, China – Constantina Diță, maraton (2.26.44).

Recorduri Olimpice

  • Maricica Puică, 3.000m, 8.43:32, 1984
  • Maricica Puică, 3.000m, 8.35:96, 1984
  • Paula Ivan, 1.500m, 3.53:96, 1988
  • Gabi Szabo, 5.000m, 14.40:79, 2000

Argint & Bronz la Jocurile Olimpice

  • 1968, Mexic – Ileana Silai, 800m (2.02:50), argint.
  • 1972, Germania – Valeria Bufanu, 100m garduri (12:84), argint.
  • 1984, SUA – Doina Melinte, 1.500m (4:03:76), argint; Fița Lovin, 800m (1.58:83), bronz; Maricica Puică, 1.500m (4.04:15), bronz; Cristieana Cojocaru, 400m g (55:41), bronz.
  • 1988, Coreea de Sud – Paula Ivan, 3.000m (8.27:15), argint.
  • 1996, SUA – Gabi Szabo, 1.500m (4.01:54), argint.
  • 2000, Australia – Violeta Szekely, 1.500m (4.05:15), argint; Lidia Șimon, maraton (2.23.22), argint; Gabi Szabo, 1.500m (4.05:27), bronz.
  • 2004, Grecia – Ionela Târlea, 400m g (53:38), argint.

Locul 4 la JO

  • 1980, Rusia – Ștafeta de 4x400m (Elena Tărâțe, Maria Samungi, Niculina Lazarciuc, Ibolya Korodi), 3.27:74.

Locul 5 la JO

  • 1960, Italia – Zoltan Vamoș, 1.500m (3.40:08);
  • 1978, Canada – Ilie Floroiu, 10.000m (27.59:93);
  • 2008, China – Cristina Casandra, 3.000m obst (9.16:85).
Marius Ionescu, steag România

Marius Ionescu, România

Program alergători români la Rio

13 august

  • Ancuța Bobocel, 3.000m obst, 16:05, calificări
  • Bianca Răzor, 400m, 17:00, calificări

14 august

  • Daniela Cîrlan și Paula Todoran, maraton, 15:30, finală

15 august

  • Bianca Răzor, 02:35, semifinală
  • Ancuța Bobocel, 16:25, finală

16 august

  • Bianca Răzor, 04:45, finală

17 august

  • Claudia Bobocea și Florina Pierdevară, 800m, 16:55, calificări

19 august

  • Claudia Bobocea și Florina Pierdevară , 03:15, semifinale

20 august

  • Ștafeta 4x400m, 02:40, calificări

21 august

  • Claudia Bobocea și Florina Pierdevară, 800m, 03:15, finală
  • Ștafeta 4x400m, 04:00, finală
  • Marius Ionescu și Nicolae Soare, maraton, 15:30, finală

Programul complet al sportivilor români, pe pagina oficială a Comitetului Olimpic și Sportiv Român.