Maratonistul Michael Wardian (39 de ani) nu a reușit să termine două maratoane în aceeași zi, ambele în sub 2.30.00, dar sigur a realizat un record mondial.

Atletul a participat dimineața la maratonul San Antonio, unde a terminat pe prima poziție (2.31.19), iar apoi, imediat, a ”fugit” la aeroport ca să ajungă până seara la maratonul Las Vegas. Sunt peste 2.000 km. În capitala mondială a jocurilor de noroc, Wardian a terminat pe poziţia a 10-a, cu 2.57.56. Timpul dintre starturile celor două maratoane a fost de doar 11 ore, perioadă în care a trebuit să ajungă la aeroport, să ia avionul, să ajungă la a doua cursă și, între timp, să se refacă și să se rehidrateze. Wardian (PB – 2.17.49) are medalia de argint la Campionatul Mondial de 100k pe stradă, în 2011, s-a clasat pe poziția a 3-a în Marathon des Sables, în Maroc, și deține recordul la cel mai rapid maraton în sală, cu pistă de 200m (2.27.21).