Ziua 4 a fost plină de finale, chiar dacă nu prea s-a bulucit nimeni să le vadă, tribunele arenei din Doha fiind aproape goale, într-una din ele Alin Firfirică terminând pe un extraordinar loc 4 la aruncarea discului.

Doar 23 de ani! Atât are locul 4 de la Campionatul Mondial de Atletism de la Doha. Alin Firfirică a trimis discul la 66,46 de metri, aruncare ce i-a adus un extraordinar loc 4. Antrenoarea sportivului, Daniela Costian, a declarat pentru fra.ro: ”Alin a știut să facă față presiunii. Locul 4 este un rezultat excelent pentru el. Să nu uităm ce vârstă are și să ținem cont că este la primul mondial de seniori din carieră”. ”Tricolorul” a fost depășit în ultimul act de Daniel Stahl (67.59 m), de Fedrick Dacres (66.94 m) și de Lukas Weisshaidinger (66.82 m).

Norvegianul Warholm, primul la 400m, norvegianul Ingebrigtsen, pe 5 la 5.000 m

Favorit, Karsten Warholm a câștigat lejer, așa s-a văzut din afară, finala de 400 de metri garduri, după ce a dus o cursă în forță de la start la finiș, ”înghețând” cronometrul la 47:42. A fost urmat de Rai Benjamin, 47:66, și de Abderrahman Samba, 48:03. La 5.000 de metri, acolo unde lumea se aștepta de la tânărul Jakob Ingebrigtsen să câștige o medalie, lucrurile au stat diferit. Norvegianul de 19 ani a sosit la final al 5-lea, după 13.02:93, primele 3 locuri fiind ocupate de Muktar Edris (12.58:85), Selemon Barega (12.59:70) și Mohammed Ahmed (13.01:11). Tot ieri, au avut loc și finalele feminine de 3.000 de metri obstacole, podium format din Beatrice Chepkoech (8.57:84), Emma Coburn (9.02.35 PB), Gesa Krause (9.03.30), și de 800 de metri, podium format din Halimah Nakaayi (1.58:04), Raevyn Rogers (1.58:18) și Ajee Wilson (1.58:84)