La Campionatul Balcanic de Alergare Montană, Denisa Dragomir și Cătălin Atănăsoaie au luat ”aur”, atleții români câștigând în total șapte medalii. La Cupa Europei 10.000 m, echipa feminină a României a terminat pe poziția a șasea.

Denisa Dragomir (45.27) și Cătălin Atănăsoaie (59.54) au câștigat medalii de aur la Campionatele Balcanice de Alergare Montană ce s-au desfășurat la Teteven, Bulgaria. La individual a mai câștigat medalie, de argint, și Alesia Hecico (21.44), în competiția rezervată junioarelor 1. Pe echipe, atât la seniori (Cătălin Atănăsoaie, Bogdan Damian și Cătălin Suhani) și senioare (Denisa Dragomir, Adela Bălțoi, Ana Hecico) cât și la juniori (Petre Herman, Cătălin Tocală și Marius Turcu) și junioare (Alesia Hecico, Irina Bordeianu și Loredana Viziteu) s-a urcat pe treapta a doua a podiumului.

Locul 6, la Cupa Europei la 10.000 m

La Cupa Europei la 10.000 de metri, competiție disputată la Minsk, Belarus, echipa feminină a României a terminat pe locul 6, lotul fiind format din 5 atlete, toate terminând sub 35 de minute: Roxana Bârcă – 33:46,65, Andreea Pîșcu – 34:39,29, Paula Todoran – 34:48,52, Mădălina Florea – 34:58,85 și Liliana Dragomir – 34:54,22. La băieți, singurul reprezentant al României, Nicolae Soare, a terminat cu un nou record personal al distanței, 29.18:33. (foto: Federatia Romana de Atletism & Minsk 2017 – European 10,000m Сup)